عرضه اولیه

عرضه اولیه فقط برای ما خوب نیست برای اون شرکتی هم که از این شیوه تامین سرمایه میکنه خیلی خوبه چون با نرخ بسیار پایینی سرمایه جذب میکنه!

 

 

اگر در بازار های مالی فعال باشید یک واژه به اسم “عرضه اولیه” را زیاد شنیده اید.

امروزه در بورس اوراق بهادار هم سهم های جدید مدام در حال عرضه شدن هستند.

از یک طرف تعدادی شرکت خصوصی کوچک هستند که تمایل دارند سرمایه جذب کنند و کارشان را گسترش بدهند. این شرکتها در واقع اقدام به استفاده از عرضه اولیه می کنند و الان موضوع بحث ما نیستند.

از طرف دیگر در بورس اوراق بهادار شرکت‌های بزرگ و فعال در حوزه اقتصادی می توانند شرایطی را کسب کنند که تبدیل به سهامی عام بشوند. به این صورت که این شرکتها وارد بورس شده و عرضه اولیه انجام می دهند. آنها در واقع با این کار از مردم پول دریافت می کنند برای رسیدن به طرحهای آینده خود، بزرگ شدن سرمایه خود و رسیدن به دستاوردهای خاصی که می توانند به ارمغان بیاورند.

این کار هم مزایا دارد و هم معایب، که در ادامه توضیحات به آن اشاره می کنیم.

شرکتهایی که میخواهند عرضه اولیه انجام بدهند و وارد بورس بشود اطلاعاتشان را در قالب یک امیدنامه در اختیار عموم قرار می دهند و شما می توانید این اطلاعات را بخوانید و از آنها استفاده کنید و نسبت به آینده این شرکتها آگاه باشید.

مزایای این کار چیست؟

برای شرکتی که عرضه اولیه انجام میدهد مزیت بزرگش این است که سرمایه را خیلی ارزان بدست می آورد و این بزرگترین دستاوردی هست که برای آن شرکت دارد.

بنابراین ما نیز چون می خواهیم در سود آینده این شرکت سهیم باشیم، برای ما هم مناسب است که سرمایه‌گذاری این شرکت با حداقل هزینه صورت بگیرد.

ضمنا یک سری مشکلاتی هم در این میان است مثل مشکلات قانونی، حقوقی، بازاریابی و غیره که باید شرکت ها به آنها توجه کنند.

 

 

موفق و پرسود باشید.

 

مهدیار کلاهی
دانش آموخته دوره MBA گرایش مارکتینگ مارکتر، دیجیتال مارکتر و تحلیلگر بازارهای مالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open chat
چه کمکی از ما برمیاد؟
سلام
اگر سوالی دارید، اینجا مطرح کنید