MACD

MACD چیست؟

MACD به معنای همگرایی و واگرایی میانگین متحرک (Moving Average Convergence Divergence) یکی از اندیکاتور هایی میباشد که میتوان از آن سیگنال های خوبی برای ورود یا خروج دریافت کرد.

اصولا اندیکاتور ها در سیگنال دادن دارای یک مقدار تاخیر نسبت به بازار میباشند و اگر تصمیم بر آن دارید که از آنها استفاده کنید باید این مسئله را بپذیرید اما ما برای ترید از یک اندیکاتور استفاده نمیکنیم و تلاش میکنیم تا این تاخیر را با همپوشانی آنها با یکدیگر به حداقل رسانده و بهترین سیگنال ورود یا خروج را دریافت نماییم.

خطوط MACD:

MACD دارای دو خط به رنگ های آبی و قرمز میباشد که خط آبی را خط MACD و خط قرمز را خط سیگنال مینامیم. خط آبی رنگ حاصل میانگین نمایی ۱۲روزه قیمت از ۲۶روزه آن میباشد و خط قرمز حاصل EMA 9روزه خط مکدی میباشد.

میتوانیم در این اندیکاتور از کراس کردن دو خط MACD و سیگنال، هشدارهای مناسبی دریافت کنیم بدین شکل که اگر خط مک دی، خط سیگنال را رو به بالا قطع کند به ما سیگنال ورود و زمانی که رو به سمت پایین قطع کند سیگنال خروج میدهد.

هیستوگرام

بجز خطوط مکدی و سیگنال ما در این اندیکاتور نمودار میله ای هیستوگرام را داریم که ترسیم آن براساس تفریق عدد مکدی از سیگنال میباشد.

زمانی که خط مکدی بالاتر میباشد حاصل تفریق مثبت میشود، درنتیجه نمودار هیستوگرام در قسمت بالایی تشکیل شده و به رنگ سبز میباشد و برعکس آن زمانی که سیگنال بالاتر باشد در قسمت پایین و به رنگ قرمز نشان داده میشود.

همچنین میتوانیم از نمودار هیستوگرام MACD برای تشخیص واگرایی های مثبت و منفی در بازار استفاده نماییم و با همپوشانی واگرایی در آن و اندیکاتور RSI که این قابلیت را برای ما داشت، از تشکیل واگرایی ها مطمین تر باشیم و اقدام نماییم.

مسعود مهدی نژاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open chat
چه کمکی از ما برمیاد؟
سلام
اگر سوالی دارید، اینجا مطرح کنید