کیفیت مفهومی دوست داشتنی

موفقیت در بازاریابی

💫 به عنوان یکی از مهمترین قسمتهای موفقیت در برنامه بازاریابی کیفیت را ذکر کردم.

🔹 همه ما به این موضوع واقف هستیم که کیفیت نامطلوب برای محصول یا خدمت ما بسیار مضر است.
🔸 اگر مشتریان از کسب و کار ما استفاده کنند و کیفیت ما مناسب آنها نباشد، نه تنها دیگر به ما مراجعه نمی کنند بلکه فعالانه بدگویی خواهند کرد و بالتبع تجارت ما رو به زوال خواهد رفت.

🔺 اما مساله اینجاست که کیفیت از منظر هر شخص معنایی ویژه دارد.

🔹 فرض کنید ما تولید کننده تلویزیون هستیم، یک نفر رزولوشن تصویر را کیفیت می داند، یکی مصرف پایین انرژی آنرا، دیگری داشتن درگاههای متعدد ارتباطی را میپسندد و شخص دیگری کیفیت را در مواد اولیه بکار رفته در ساخت خلاصه میکند.
💯 به همین دلیل توصیه میکنم هنگامیکه میخواهید روی کیفیت محصول یا خدمت خود تاکید کنید حتما مصداق یا مصادیق آنرا برای مشتری آشکار سازید که از دیدگاه خودش بدنبال کیفیت نباشد.

🔹 از طرف دیگر کیفیت معمولا با دیدن محصول شناسایی نمی شود. مثلا وقتی شما برای خرید شیرآلات می روید، ظاهر آنها هیچ کمکی به درک کیفیت نمی کند.
💯 در این موارد باید حتما کیفیت محصول را برای مشتری ملموس کنید. شاید تهیه فیلم و انتشار آن یا منعکس کردن نظرات مشتریان سابق کمک بزرگی به شما باشد.

🔹 یادتان باشد امروزه اکثر شرکتها از نظر کیفیت به هم نزدیک شده اند. پس تاکید صرف روی این بخش نمیتواند اثربخشی بالایی بر ذهنیت مخاطب داشته باشد.
💯 مگر اینکه، در کیفیت کاملا متمایز باشید.

✅ نکته پایانی: برای رسیدن به حد نهایت کیفیت باید هزینه کرد، و این صرف منابع قیمت را بالا میبرد. باید دید مشتریان شما آیا کیفیت را در قبال بالا رفتن قیمت میپذیرند؟ و یا کیفیت مطلوب را در کنار قیمت متعادل ترجیح میدهند.

رضا شیرازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open chat
چه کمکی از ما برمیاد؟
سلام
اگر سوالی دارید، اینجا مطرح کنید