اندیکاتور RSI

RSI چیست ؟

rsi

RSI یا همان شاخص قدرت نسبی یکی از اسیلاتورهایی میباشد که در اکثر بازارهای مالی میتواند مشکلات ما را در پیدا کردن نقاط خوب ورود و یا خروج حل کند و برای ما دست آورد خوبی داشته باشد.

اولین محدوده مهم در RSI سطح بالای خط ۷۰ میباشد که این محدوده را منطقه اشباع خریداران میدانیم، زمانی که نمودار وارد این ناحیه میشود بدین معنی میباشد که مردم دارند به شکل حریصانه ای میخرند.

دومین محدوده با اهمیت در زیر خط ۳۰ میباشد که از دید تحلیل کلاسیک منطقه اشباع فروشندگان میباشد و نشان دهند آن میباشد که مردم به طرز وحشت زده ای در حال فروش هستند.

این خرید و فروش حریصانه و یا وحشت زده بدین معنی نمیباشد که به آخر بازار و برگشت قیمت نزدیک شده ایم بلکه ممکن است مردم مدت زمانی را با همین رفتار سپری کرده و نمودار RSI مدتی را در منطقه اشتباه حرکت کند.

اولین حالتی که  میتوانیم از اسیلاتور RSI سیگنال دریافت کنیم زمان هایی میباشد که نمودار آن از بالا خط ۷۰ را به سمت پایین قطع میکند که در این زمان به ما سیگنال فروش میدهد و از پایین خط ۳۰ را به سمت بالا قطع کند که به ما سیگنال خرید میدهد.

در حالت بعدی میتوانیم با ترسیم خط روند روی نمودار RSI و شکست آن نیز سیگنال های خوب خرید و فروش دریافت کنیم بدین شکل که زمان های که خط روند صعودی خود را میشکند به ما سیگنال خروج و بلعکس آن زمانی که خط روند نزولی خود را شکست به ما سیگنال ورود میدهد.

 گاهی ممکن است خط روند به ما زودتر سیگنال دهد و گاهی نیز ممکن است ما از قطع کردن خطوط ۷۰ و ۳۰ زودتر سیگنال دریافت کنیم .این 

مسعود مهدی نژاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open chat
چه کمکی از ما برمیاد؟
سلام
اگر سوالی دارید، اینجا مطرح کنید